wtorek, 30 września 2014

Pozyskiwanie wody w klimacie umiarkowanym

W Polsce występuje wiele źródeł wody.
Polska leży w klimacie umiarkowanym i dzisiaj skupimy się na pozyskiwaniu wody w tym właśnie rejonie świata.
Każdy z nas zapewne bywał w lesie i nie raz zaobserwował wodę w postaci kałuży, bagna, jeziora czy strumienia. Oczywiście takiej wody nie powinno się pić bez przegotowania czy chociaż przefiltrowania (najlepiej najpierw przefiltrować a potem przegotować).
Jednak bliżej poznając las jesteśmy w stanie znaleźć źródła wody zdatnej do picia.
  •  Bardzo prostym sposobem jest zbieranie deszczówki wystarczy nam do tego jakieś poncho, torba plastikowa czy liście. Wystarczy skierować deszcz do naczynia. Aby to zrobić trzeba rozciąć plastikową torbę by jak największy strumień deszczu na nią padał i jej koniec skierować do naczynia, by woda tam spływała. Ja zazwyczaj używam kubka i poncho połączonych w następujący sposób:
Rozwieszam poncho na jak największej powierzchni z kapturem do dołu.
W kapturze przywiązuje (szczelnie) kubek.

I zbieram wodę.
 Niestety wadą takiego rozwiązania jest nie zawsze występujący deszcz.
  •  Innym fajnym sposobem pozyskania wody, który prawie zawsze jest skuteczny, jest torebka transpiracyjna.


Aby ją stworzyć wystarczy nam worek foliowy najlepiej czarny (gdyż pochłania promienie świetlne przyśpieszając proces parowania wody z liści). Gałąź, najlepiej z dużą ilością liści, wkładamy do worka, zawiązujemy jego koniec na gałęzi i obciążamy jeden róg worka by w nim zbierała się woda.
Niestety ta metoda jest bardzo czasochłonna i przywiązuje nas do jednego miejsca. Często jeżeli wiem, że gdzieś będę siedział dłużej, wkładam do środka przewód od kroplówki i stosuje go jako słomkę. Dzięki temu zabiegowi torebka nie jest jednorazowa i mogę jej używać przez dłuższy czas.
  • Inna metodą polegającą na tym samym zjawisku ale zapewniającą nam mobilność jest torebka roślinna. Po prostu do worka wkładamy zielone liście i go zawiązujemy. Tak przygotowany worek przymocowujemy do plecaka i w czasie marszu woda z tych liści będzie parować osadzając się na torbie foliowej. Tak pozyskana woda nadaje się bezpośrednio do picia.
  • Kolejnym sposobem jest destylator słoneczny. Polega on też na zjawisku parowania wody tylko tym razem z ziemi. Wystarczy wykopać dół wstawić do niego naczynie i przykryć folią. Nad naczyniem trzeba położyć obciążenie by woda skapywała do naczynia. Do dołu można jeszcze włożyć ścięte gałęzie by uzyskać więcej wody.
Jak na razie zaprezentowałem możliwości pozyskania wody zdatnej do picia w lato, natomiast w zimę jest to o wiele łatwiejsze wystarczy znaleźć śnieg odgarnąć górną warstwę i wsadzić go do naczynia. Później wystarczy podgrzać śnieg lub wsadzić go na chwilę pod kurtkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz